logo Czechitas HTML a CSS

Grafické formáty

Velikost obrázkových souborů se snažíme držet co nejmenší, aby k návštěvníkům přes internet rychle doputovaly. Nepoužíváme proto zbytečně příliš kvalitní fotografie například pro malé náhledy v galerii. Pro zmenšení obrázků se může hodit online nástroj Squoosh. Další možnou úsporou je volba vhodného formátu, přípony souboru. Na webu se nejčastěji setkáváme s .jpg, .png, .svg.

Nejčastější formáty

JPG

Vhodný na fotografie, kdy není kladen důraz na přesnost každého pixelu, protože používá ztrátovou kompresi. (Často s nastavením „progresivního renderování“, kdy se obrázek na pomalém připojení postupně zaostřuje místo načítání po řádcích od shora dolů.)

ukázka JPG

PNG

Občas za cenu větší velikosti nabízí na pixel přesné zaznamenání obrazu. Vhodné pro snímky obrazovky. Podporuje průhlednost.

ukázka PNG

SVG

Vektorový formát vhodný zejména pro ikonky, loga, obrázky složené z geometrických tvarů. Lze v prohlížeči zvětšovat bez ztráty kvality. Obsah souboru je v čitelné podobě připomínající HTML. Podporuje průhlednost.

ukázka SVG

Další používané

GIF

Krátké animace s nízkým počtem barev včetně průhledné. Vhodné pro krátké smyčky. Pro větší, delší záznamy používající více barev volíme spíše video formáty jako MP4.

ukázka GIF

WEBP

Kombinuje výhody JPG a PNG, ale prohlížeče ho začali podporovat teprve nedávno. Pokud by si chtěl uživatel obrázek stáhnout a otevřít v jiném programu, může narazit na problém s podporou.

ukázka WEBP

ICO

Používaný pouze pro ikonku záložky (favicon.ico). Postupně nahrazovaný modernějšími formáty.

ukázka SVG

Pro pokročilé

Cvičení

Prohlédněte si úvodní stránku www.czechitas.cz a zkuste odhadnout, jaké formáty pro různé obrázky používá. Případně navrhněte tipy na zlepšení, co se volby formátů týče.