Instalace Gitu ve Windows


Instalace Gitu logo Gitu ve Windows logo Windows

Program Git není standardní výbavou systému Windows. Pravděpodobně ho nemáš ještě nainstalovaný. Začni tím, že ověříš, že ho opravdu namáš následovně.

 1. Spusť příkazovou řádku / command prompt / cmd.exe. To uděláš například tak, že stiskneš na klávesnici najednou klávesu s logem Windows a písmeno r. Vlevo dole na tebe vyskočí okénko, do kterého napiš cmd a klikni na OK.

  okno pro spuštění programu

 2. Ihned se ti otevře černá příkazová řádka. Napiš do ní git --version a stiskni klávesu Enter.

 3. Na dalších řádcích by se ti mělo vypsat 'git' is not recognized as an internal or external command, operable program or batch file., což znamená, že Git opravdu ještě nainstalovaný nemáš a můžeš tak pokračovat podle kroků níže. Pokud se ti vypsalo něco jako git version 2.37.1.windows.1, tak Git už máš a nemusíš už nic dál řešit. V obou případech příkazovou řádku zase zavři.

  příkazová řádka bez nainstalovaného Gitu

 4. Pro instalaci Gitu jdi na stránku git-scm.com a stáhni a spusť instalační soubor pro Windows.

  tlačítko pro stažení

  potvrzení verze

 5. Po spuštění instalace budeš muset projít větším množstvím otázek. Většina z nich není příliš zásadní a je je možné celkem bezmyšlenkovitě odklikat. Pojďmě si je ale stejně projít společně.

 6. V prvním kroku musíš odsouhlasit podmínky použití. Klikni na Next, tedy česky pokračovat.

  podmínky použití

 7. V dalším kroku volíš, kam se Git nainstaluje. Výchozí úmístění nebývá zvykem měnit. Můžeš dát rovnou Next.

  volba umístění

 8. Dále se tě instalace zeptá na doplňkové komponenty. Nic z toho používat nebudeme. Můžeš zrušit všechna zaškrtnutí a dát Next.

  komponenty

 9. Název programu nech nastavený na Git a pokračuj.

  název programu

 10. Dále se budeš muset rozhodnout, s jakým textovým editorem má Git spolupracovat. Klidně nech předvolenou volbu vim. Jak toto rozhodnutí změnit si ukážeme případně později, až to bude potřeba. (Pokud víš, co je program Visual Studio Code a máš ho nainstalovaný, uděláš lépe, když ho tady rovnou zvolíš, ale opravdu to není teď úplně nutné. Případně můžeš zvolit Notepad.)

  volba editoru

  volba VS Code

 11. Při pokročilé práci s Gitem hrají roli takzvané větve. V nedávné době byla velká debata, jestli té nejdůležitější větvi říkat master nebo main. Od původního názvu master, který připomíná otrokářství se postupně upouští. Zvolením main jistě neuděláš špatně.

  název výchozí větve

 12. V dalším kroku budeš volit, jak se má Git integrovat do celého systému. Nejvhodnější je již předvolená prostřední možnost. Můžeš dát rovnou Next.

  path

 13. Git potřebuje pro své správné fungování malý program OpenSSH, který nemusí být v tvé verzi systému předinstalovaný. Nech předvybranou možnost a dej Next.

  OpenSSH

 14. Něco podobného platí i pro OpenSSL, které s předchozím programem souvisí. Dej Next.

  OpenSSL

 15. Různé operační systémy (Windows, Mac, Linux) oddělují řádky v textu různými neviditelnými znaky. Tyto rozdíli v této fázi určitě není potřeba rozlišovat, takže si jistě vystačíš s předvolenou první možností. Můžeš dát Next.

  konce řádků

 16. Tato instalace nabízí doplňkový terminál MinTTY. Na disku zabere minimum místa, takže ho klidně nech zvolený, i když ho pravděpodobně nepoužijeme.

  MinTTY

 17. git pull je pokročilejší funkce Gitu. Aby tě později chování Gitu nepřekvapilo, nech zvolenou předvybranou první možnost.

  git pull

 18. Protože později Git budeš používat se svým online účtem na GitHubu, bude si Git muset někam uložit tvé přístupové údaje. Nech zvolenou možnost Git Credential Manager.

  Git Credential Manager

 19. Aby Git pracoval co nejrychleji, nech zvolenou první možnost Enable file system caching. Druhá možnost se týká pokročilejšího použití a nemusíš ji řešit.

  cache

 20. Žádné experimentální funkce v dalším kroku nepovoluj. Git by se mohl začít chovat neobvykle, což by bylo matoucí.

  experimenty

 21. Počkej, až instalace doběhne.

  průběh instalace

 22. V závěrečném kroku není potřeba si zobrazit poznámky o vydání poslední verze. Zruš tedy zaškrtnutí volby View Release Notes a klikni na Finish, česky dokončit.

  poznámky o vydání

 23. Ověř, že se ti podařilo Git úspěšně nainstalovat. Podle kroků úplně na začátku otevři příkazovou řádku, zadej do ní git --version a stiskni klávesu Enter. Na dalším řádku by se ti mělo vypsat git version 2.37.1.windows.1. Je možné, že ve verzi budeš mít vyšší číslo, což není na škodu a znamená to, že od vydání tohoto postupu vyšla novější verze Gitu.

  příkazová řádka s Gitem